POZNAJ SIEBIE

KAROLINA I MAŁA ZOSIA - RELACJE W RODZINIE

Pięcioletnia Zosia to radosna, inteligentna i umiejąca się skupić dziewczynka, która godzinami potrafi sama twórczo się bawić. Karolina, jej starsza siostra, jest przenikliwą obserwatorką, pełną pomysłów jak wszystko zrobić inaczej. Bez oporów wtrąca się i ingeruje w zabawy Zosi, która zwykle zaczyna płakać i głośno protestować. Niegrzeczne zachowanie Zosi to wszystko co widzą rodzice. Nie zauważają, jaki jest powód takiego zachowania dziewczynki i to ona zawsze jest strofowana i karana.

W kontekście Human Design siostry są zupełnie różne w sposobie bycia i zachowania. Rodzice niestety nie wiedzą na czym ta różnica dokładnie polega i stosują wobec nich te same konwencjonalne zasady wychowania.

Zosia najlepiej czuje się zaszyta w swoim kąciku robiąc to co lubi. Jeśli ktoś chce do niej dołączyć, powinien ją najpierw zapytać czy może i dostosować się do jej 'tak' albo 'nie'. Karolina natomiast lubi interweniować bez uprzedzenia nie widząc w tym nic nieodpowiedniego. Akurat takie zachowanie zawsze będzie jej przysparzać problemów. Jest bowiem odbierana jako intruz. W niej samej natomiast budzi to poczucie odrzucenia. Karolina nigdy nie powinna ingerować, dopóki wyraźnie nie zostanie o to poproszona.

Niby drobiazg, ale jest to kluczowy aspekt tego, aby dziewczynki były właściwie rozumiane przez otoczenie. W ten sposób uczy się je prawidłowych i dla każdej z nich innych wzorów zachowań, które będą im służyć przez całe życie.

Human Design jest dla dzieci. Im więcej rodziców będzie wiedziało jaka jest mechanika funkcjonowania ich dzieci i to jak najwcześniej, tym lepiej będą w stanie wesprzeć ich indywidualne procesy rozwoju aż do pełnego rozkwitu.

Tym sposobem bylibyśmy w stanie położyć fundamenty pod przyszłość ludzkości. Trudno jest nam sobie wyobrazić jak wyglądałby nasz świat, gdyby dzieci dorastały w pełni obudzone do tego kim są.